Τρεις νίκες, μία ήττα ο απολογισμός του Α.Σ.Κ. για το Σαββατοκύριακο
Αθλητισμός
10/12/2018 | 12:15

Η αρχή έγινε το πρωί του Σαββάτου με το τμήμα των κορασίδων που αντιμετώπισε τον Έσπερο Πατρών. Παρά την φανταστική εμφάνιση των κοριτσιών το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο μέτρησε η εμπειρία για την ομάδα της Πάτρας που νίκησε στο τέλος με σκορ 45-42.  Η εξέλιξη του σκορ ανά περίοδο: 16-16, 30-30, 40-35, 42-45. Οι πόντοι του Α.Σ.Κ. (Πολλάκη): Βαλεντή 2, Βαλλιανάτου 6, Κοσμάτου 4, Ηλιοπούλου 15, Μαλιαγρού 2, Καραβιώτη 7, Ντόμπι 2, Κύριο 4, Μαντζαράκη, Μανδηλάρη, Ρουχωτά.

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη για το παιδικό του Π. Ματιάτου, απέναντι στην Αγυιά Πατρών με σκορ 70-38. Η ομάδα του Α.Σ.Κ έκανε ακόμη ένα βήμα για την πρόκριση της στα playoffs του παιδικού πρωταθλήματος της Ε.Σ.Κ.Α.Η. Οι πόντοι για τον Α.Σ.Κ. (Ματιάτος): Βουργίδης Β., Καγκάδης 3, Λιναρδάτος 4, Σταθάτος 18, Ρουμπάτης, Βουργίδης 8, Καββαδίας 4, Γκαβός 26, Βασιλάκης 7, Φραγκισκάτος, Καπατσώρης, Βεζυργιανόπουλος.

Νίκη και για το ανδρικό στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας, απέναντι στον Διαγόρα Βραχνεΐκων, με σκορ 57-49. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 30 λεπτά, αλλά στην τελευταία περίοδο οι νησιώτες βρήκαν ρυθμό και ξέφυγαν στο σκορ. Η εξέλιξη του αγώνα  ανά περίοδο: 14-16, 28-26, 35-36, 57-49. Οι πόντοι του Α.Σ.Κ. (Δούλιας): Ρουχωτάς 2, Γκαβός Γ. 11, Γαρυφαλλίδης, Μανίκας 3, Λιάκος 13, Χριστοφοράτος, Καναλάτος, Μαγουλάς 6, Τραυλός 13, Αγγελάτος, Καβαλλιεράτος 9, Μητρόπουλος.

Τέλος νίκη και για τους παμπαίδες στην Πάτρα επί της Απολλωνιάδας με σκορ 44-36. Καλή εμφάνιση για τα πιτσιρίκια του Γ. Μαρκάτου. Η εξέλιξη του σκορ: 11-3, 11-19, 25-34, 36-44.

Οι πόντοι του Α.Σ.Κ (Μαρκάτος): Ποταμιάνος 10, Καραβιώτης 18, Πεφάνης 4, Μιχαλάτος 8, Γαλιατσάτος 2, Χαρατσάρης 2, Αλεξανδράτος, Μανίκας, Σπυράτος, Μαλιαγρός, Ντόκο, Αναστασίνης. Την αποστολή συνόδευσε η Λίνα Πολλάκη.