Μία νίκη και μία ήττα για τον Κεφαλληνιακό
Αθλητισμός
10/12/2018 | 11:53

Ένα δύσκολο διήμερο για την ομάδα μας η οποία έδωσε 2 παιχνίδια σε 24 ώρες πέρασε και είχε σαν απολογισμό μια ήττα και μια νίκη.

Αναλυτικότερα το Σάββατο 8/12 αντιμετώπισε στην Πάτρα την Ε.Α. Παραλίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να τελειώσουν τον αγώνα από νωρίς, πράγμα που κατάφεραν χάρη στην «εκνευριστική» ευστοχία τους έξω από τα 6,75. Ο coach Αντωνάτος έδωσε ευκαιρίες στους μικρούς που θα αποτελέσουν το μέλλον τηςομάδας μας.
Ε.Α. Παραλίας ( Κατσούλης ): Μάλλιαρης 3, Σίδερης, Μαυροθαλλασίτης 11(1), Αντωνόπουλος 6, Βανδώρος 8, Κολλιόπουλος 8(2), Αλεξόπουλος 21(3), Αποστολόπουλος 2, Σταθόπουλος 4, Κώττας 3, Φραντζής, Κονταργύρης.
Κ.Α.Ο. ( Αντωνάτος ): Κουταβάς 4, Μπλέτσος 5, Παπαδημητρίου 5, Φλωράτος, Λιόκαυτος 12(1), Ντούβαλης, Βαλλιανάτος Κ. 2, Αγγούριας 9, Αντωνάτος 6.

Δεκάλεπτα: 19-11, 21-10, 15-10, 11-12
Τελικό: 66-43

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης – Λιόνας

Την Κυριακή 9/12 στο κλειστό ‘’Αντώνης Τρίτσης’’ υποδέχθηκε τον Κρόνο Πατρών και πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Α2 ΕΣΚΑ-Η. Το παιχνίδι είχε ένταση και πολύ πάθος με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά στον αγώνα και να προηγούνται στο 1ο δεκάλεπτο με 8-19. Στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο άρχισε η αντεπίθεση του Κ.Α.Ο. που έσφιξε την άμυνα του και με καλές επιλογές στην επίθεση, τον βρήκε να προηγείται με 38-35. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήθελε περισσότερο το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα, έμεινε ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και δίκαια πανηγύρισε την νίκη. Μια νίκη που την γεμίζει αισιοδοξία για την δύσκολη συνέχεια.

Κ.Α.Ο. ( Αντωνάτος ): Κουταβάς, Βαλλιανάτος Κ., Μπλέτσος, Παπαδημητρίου 4, Φλωράτος, Αγγούριας 10(1), Λιόκαυτος 5(1), Μεγάλος 3, Βαγγελάτος 2, Δαμκαλής 19, Βαλλιανάτος Ν. 14, Ντούβαλης.
Κρόνος Πατρών ( Παστός ): Ηλιόπουλος 1, Μαργέλος 2, Δραγάτης 2, Θεοδωρόπουλος 24(3), Στεφανίδης 10(2), Ζαννίδης 2, Τσαγκρώνης 2, Τερζής 8(1), Σταθόπουλος.

Δεκάλεπτα: 8-19, 14-9, 16-7, 19-16
Τελικό: 57-51

Διαιτητές: Κανελλόπουλος – Αδαμόπουλος