Νίκη του ΝΕΟΛ κόντρα στον Ολυμπιονίκη στο Ληξούρι
Αθλητισμός
06/11/2017 | 15:57

Μετά το ανεπιτυχές αποτέλεσμα στην Πάτρα με αντίπαλο τον Έσπερο Α.Ο.Π.Α., ο Ν.Ε.Ο.Λ. κατάφερε να κάμψει (χθες το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο Ληξουρίου) την αντίσταση του μαχητικού Ολυμπιονίκη με 90-77 και να επιστρέψει στις επιτυχίες.

Το α’ δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με +2 (17-15). Στη β’ περίοδο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Η ομάδα μας με πίεση σε όλο το γήπεδο και ορθολογικές επιθέσεις εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 (49-27).

Ωστόσο η ομάδα της Αρχαίας Ολυμπίας δεν τα παράτησε. Με ένα επιμέρους σκορ 16-29 στο γ’ δεκάλεπτο μείωσε τη διαφορά στους 9 πόντους (65-56). Στη δ’ και τελευταία περίοδο οι δύο πλευρές επιδόθηκαν σε ένα άκρως επιθετικό παιχνίδι με τον Ν.Ε.Ο.Λ. να παίρνει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 49-27, 65-56, 90-77

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Παπαγιάννης, Συνοδινός Π. 12 (4), Ντούλες 19 (5), Βεργανελάκης 4, Συνοδινός Χ., Λιάκος, Σκροπολίθας, Μαρούλης 20, Τρυφωνόπουλος 25, Βολτέρας 10 (1)

ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ (Ροδόπουλος): Ζωγόπουλος 29 (2), Λαμπρόπουλος, Γεωργακάκος 3 (1), Σακελλαρίου 9 (2), Σαλάϊ 4, Κόλλιας 9 (1), Θεοδωρόπουλος 17 (1), Βασιλειάδης 6