Ήττα και αποκλεισμός στην παράταση για τον Παλληξουριακό στο Κύπελλο
Αθλητισμός
25/04/2018 | 21:19

Την ήττα στην παράταση με 3-2 και τον αποκλεισμό από τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, γνώρισε σήμερα στο Ληξούρι, ο Παλληξουριακός από το Τσιλιβί Ζακύνθου.

Ο Παλληξουριακός κρατούσε τη νίκη-πρόκριση μέχρι το 82’, αλλά τελικά ηττήθηκε στην παράταση και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού.

Το Τσιλιβί προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Νγκονγκό στο 25’, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Ζάβαλης με κεφαλιά έκανε το 1-1 στο 59’, ενώ στο 81’ οι Ληξουριώτες κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή με τον Μπράτι γράφοντας το 2-1.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Παλληξουριακός θα έπαιρνε τη νίκη και την πρόκριση, ο Κότσα με ωραίο σουτ εκτός περιοχής ισοφάρισε σε 2-2 ένα λεπτό μετά, και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί και οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν το παιχνίδι, με το Τσιλιβί τελικά να τα καταφέρνει στο 119’ με τον Γεωργίου και μαζί με τη νίκη να παίρνει και την πρόκριση στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναρκαδικό.

ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ (Παπαδάτος): Σκαμαντζούρας, Καππάτος (63’ Γαλανός), Ζάβαλης, Βαλεντής Ε. (74’ Πολυδωράτος), Ζερβός, Λυκούδης, Αντωνάτος (87’ Μπαλάσκας), Πολλάκης Γ., Μπράτι, Καράϊ (62’ Βαλέντης Α.), Αραβαντινός
ΤΣΙΛΙΒΙ (Ντόβρος Ν.): Κλάδης Β., Ρέντα, Σόρα, Δρόσος, Τζιαφέρης Θ., Νγκονγκό, Βελλίδης, Γεωργίου Αθ., Μαρούδας, Κότσα (94’ Γιακουμέλος Τ.), Μαμούτ (54’ λ.τρ. Γουσέτης Ντ.)