Πάλεψε μέχρι το τέλος
Δύσκολη νίκη του Κεφαλληνιακού κόντρα στον Τρίτωνα
Αθλητισμός
29/01/2018 | 13:07

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο Κ.Α.Ο. από το κλειστό της Αλεξιώτισσας με αντίπαλο τον Τρίτωνα Πατρών. Οι παίκτες του coach Αντωνάτου ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με πολύ καλή άμυνα αλλά και γρήγορες λύσεις στην επίθεση βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με 8 πόντους διαφορά. Στην συνέχεια η ομάδα του Τρίτωνα αντέδρασε και ισορρόπησε το παιχνίδι με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22-27 υπέρ της ομάδας μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Το πολύ σκληρό παιχνίδι που οδήγησε σε 5 συνολικά αντιαθλητικά φάουλ και από τις δύο πλευρές δεν έδωσε το δικαίωμα σε καμία ομάδα να ξεφύγει στο σκορ με αποτέλεσμα η κόρνα της λήξης να βρει ισόπαλες τις δύο ομάδες με σκορ 50-50 και ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί οι παίκτες του Γιώργου Ανωτάτου έδειξαν πως θέλουν την νίκη περισσότερο και με ορθές επιθετικές επιλογές αλλά και σκληρή άμυνα κατάφεραν να πάρουν το πολυπόθητο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 56-58.

Ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος της Β ΕΣΚΑ-Η έκλεισε βρίσκοντας την ομάδα του νησιού μας στην 1η θέση του ομίλου.

Επόμενος εκτός έδρας αγώνας την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου στο Αίγιο με αντίπαλο την αξιόλογη ομάδα της Φιλαθλητικής Λέσχης Αιγίου.

Διαιτητές: Αθανασόπουλος – Κουρλέσης

Δεκάλεπτα: 8-16, 10-9, 14-11, 18-14, 6-8 (παρ.)

Κεφαλληνιακός (Γ. Αντωνάτος) : Κρητικός 14(2), Κουνάδης, Μπλέτσος, Βασιλάκης, Ρεμούντος 13(2), Μαγουλάς 12, Χατζηχρήστος 2, Κουμαριώτης 11(1), Κουταβάς, Δαναλάτος, Μινέτος, Μουρελάτος 6(2)

Τρίτων (Κατηφόρης) : Μαυρογιάννης 9(2), Κόλλιας 6(1), Μαντάς 6(1), Παπαδόπουλος 8, Σταυράκης 4(1), Γεωργούλης 5, Τσιμιγκάτος 2, Πανέτας 7, Καρατζογιάννης, Μέρμηγκας 9