Ακτύπητος για 15η αγωνιστική ο ΑΣΚ! Νίκησε και τον Προμηθέα και συνεχίζει αήττητος
Αθλητισμός
29/01/2018 | 12:14

Ο Αθλητικός Σύλλογος Κεφαλονιάς φέτος είναι… ακτύπητος και αυτό το εμπεδώσαμε για 15η συνεχόμενη αγωνιστική στην Α1 ΕΣΚΑ-Η!

Ο ΑΣΚ , με τον Κώστα Ακτύπη και τον Νικόλα Βαλλιανάτο να δημιουργούν ένα σούπερ δίδυμο και να σημειώνουν οι δύο τους, τους 44 από τους 63 πόντους της ομάδας τους, κατάφερε και νίκησε τον μαχητικό Προμηθέα 2014 με σκορ 63-57, σημειώνοντας την 15η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες.

Ο ΑΣΚ βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας και δείχνει πως μόνο με… θαύμα θα χάσει την 1η θέση της κανονικής περιόδου και μαζί το πλεονέκτημα για τα πλει οφ της κατηγορίας. Ο Ακτύπης, προσέφερε θέαμα και ουσία, με καρφώματα και τάπες, ενώ έπαιξε τις θέσεις από 1 έως και 5 με ιδιαίτερη επιτυχία.

Ο Βαλλιανάτος ήταν «ογκόλιθος» κάτω από τα καλάθια και αμφότεροι κάλυψαν και την απουσία του τιμωρημένου Κώστα Τσαπρούνη. Όσοι χρησιμοποιήθηκαν πάντως έδωσαν και πάλι τον καλύτερό τους εαυτό.

Ο ΑΣΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο , κατάφερε να ανακάμψει στο 4ο δεκάλεπτο και με πάθος να φτάσει στην τελική επικράτηση. Παράλληλα, μεστό και “διαβασμένο”  ήταν το κοουτσάρισμα από τον προπονητή του ΑΣΚ Λεωνίδα Παπαδάτο.

• Διάστρεμμα υπέστη ένα λεπτό πριν το φινάλε της αναμέτρησης ο νεαρός Χουλιαράς. Ο παίκτης του ΑΣΚ αποχώρησε από τον αγώνα και οι εξετάσεις που θα κάνει θα δείξουν την σοβαρότητα του τραυματισμού του.
  • Εξαιρετική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό του Αργοστολίου και υποστήριξαν τον ΑΣΚ. Είδαν ένα ωραίο παιχνίδι με θέαμα και παράλληλα την ομάδα της Κεφαλονιάς να κερδίζει .

Ο ΑΣΚ αντιμετώπισε σήμερα μία πολύ καλή αγωνιστικά και οργανωμένη ομάδα, η οποία έχει και δικό της πούλμαν για να την μεταφέρει στους αγώνες (εικόνα κάτω)

ΑΣ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 63-57

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 19-20 , 31-38 , 44-49 , 63-57

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΚΑΝΝΕΛΟΠΟΥΛΟΣ – ΛΑΜΠΟΣ

ΑΣ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ (Λεωνίδας Παπαδάτος) : Χουλιαράς 9 (2) , Γιαννάτος , Χατζής 8 (1) , Μπαχός , Θεοδωράτος , Αγγελάτος , Ακτύπης 23 (1) , Καραπέτσας 2 , Βαλλιανάτος 21.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Κεσαπίδης) : Καφέζας 3 (1) , Μαντσούκας 5 (1) , Αδαμόπουλος , Κατσουλάκος , Σωτηρίου 11 (1) , Γραμματικός , Πατσατζόπουλος 2, Καραϊσκος 4 , Γκάτζιος 10 , Σανδραμάνης 10 , Μπαρδάκας 4 , Ερμείδης 8.