Η παράδοση που συνοδεύει την Εικόνα αρχαιότατη καθώς μεταφερόταν στο Κάστρο όταν επί Ενετοκρατίας ήταν πρωτεύουσα για να προσκυνήσει ο εκάστοτε διοικητής.
Λιτανεία Υπεραγίας Θεοτόκου Σισσίων Δευτέρα του Πάσχα
![](https://ekefalonia.gr/wp-content/uploads/2014/04/sissia15.jpg)
Εκκλησία
22/04/2014 | 00:37
Του Αντώνη Καγγελάρη
Κάτω από τους συννεφιασμένους πρόποδες του Αίνου έγινε και εφέτος η καθιερωμένη πορεία της Εικόνας της Παναγίας μας.
Πλήθος κόσμου μαζεύτηκε από νωρίς το απόγευμα στην Ιερά Μονή Σισσίων ενώ μετά τη σύντομη δέηση η Λιτάνευση ξεκίνησε στις 6.30 με προορισμό τα Βλαχάτα και συγκεκριμένα την Αγ. Μαρίνα όπου θα παραμείνει μέχρι τη Κυριακή του Θωμά.
Η παράδοση που συνοδεύει την Εικόνα αρχαιότατη καθώς μεταφερόταν στο Κάστρο όταν επί Ενετοκρατίας ήταν πρωτεύουσα για να προσκυνήσει ο εκάστοτε διοικητής. Προεξάρχων της Λιτανείας ήταν ο Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως μας π. Γεράσιμος Φωκάς που ευχήθηκε σε όλο το παρευρισκόμενο κόσμο το ‘’Χριστός Ανέστη’’.
![eKefalonia](https://ekefalonia.gr/wp-content/uploads/ads/ploutarxos.jpg)
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
23:45
19:45
18:35