![](https://ekefalonia.gr/wp-content/uploads/2024/04/Messenger_creation_cb1704e0-16ca-4a49-8a39-9527cf9c5f9b.jpeg)
Την Τρίτη 16 Απριλίου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για την προάσπιση της υγείας των εφήβων στο Νοσοκομείο Παίδων Π. & Α. Κυριακού με πρωτοβουλία του προγράμματος της Unesco για την Παγκόσμια Υγεία & Εκπαίδευση, σε συνεργασία με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και το Πανεπιστήμιο Αθηνών. Στο προεδρείο των εισηγήσεων -όπου τονίστηκε η συνεισφορά του Ιονίου Πανεπιστημίου στην έρευνα στον τομέα της Ψηφιακής Βιοϊατρικής- συμμετείχε ο Καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής Παναγιώτης Βλάμος.
Στην εκδήλωση έγινε η βράβευση της Μονάδας Εφηβικής Υγείας (ΜΕΥ) της Β’ Παιδιατρικής Κλινικής ΕΚΠΑ – Νοσοκομείο Παίδων «Π. & Α. Κυριακού» για την προσφορά της στην κοινωνική συναισθηματική ενδυνάμωση των εφήβων. Το βραβείο παρέδωσε η Διευθύντρια του Ινστιτούτου Ψηφιακής Βιοϊατρικής και Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του Ιονίου Πανεπιστημίου, Καθηγήτρια Αικατερίνη Καμπάση, στην Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Παιδιατρικής-Εφηβικής Ιατρικής Άρτεμι K. Τσίτσικα, η οποία είναι και η Επιστημονική Υπεύθυνη της Μονάδας Εφηβικής Υγείας.
![eKefalonia](https://ekefalonia.gr/wp-content/uploads/ads/ploutarxos.jpg)