Β’ Εθνική: Έσπασε το ρόδι ο ΝΕΟΛ –Κέρδισε στο φινάλε τη Δάφνη Δαφνίου
Μπάσκετ
30/10/2022 | 15:00

Ξέφυγε στο τέλος ο ΝΕΟΛ! Στην πρώτη του νίκη κατά τη φετινή σεζόν έφτασε το μεσημέρι του Σαββάτου (29/10) ο ΝΕΟΛ, ο οποίος κέρδισε χάρις σε ένα ξέσπασμα στο φινάλε τη Δάφνη Δαφνίου με 72-59 στο πλαίσιο της 4ης στροφής του 1ου ομίλου της Β Εθνικής και την έπιασε στο 1-3 και τους 5 βαθμούς.

Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ήλεγχαν άλλοτε οριακά και άλλοτε με μεγαλύτερη άνεση την πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ, καθώς ήδη από την 1η περίοδο (24-15 στο 8′, 26-21 στο 10′) είχαν αρχίσει να επιβάλλουν τα «θέλω» τους στο παρκέ. Μάλιστα, στο 18ο λεπτό κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με διψήφιες αποστάσεις σε ένα αρκετό κρίσιμο σημείο (+11, 38-27), πριν η αρμάδα από το Χαϊδάρι κατορθώσει να επιστρέψει χάρις σε ένα μεστό 3-7 επί μέρους σκορ την απόσταση σε πιο βατά επίπεδα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το μάλλον κολακευτικό -7 (41-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτή που μέσα από την εξαιρετική τους αποτελεσματικότητα στα μετόπισθεν κατόρθωσαν να φέρουν τούμπα το μομέντουμ της συνάντησης! Μάλιστα, επιτρέποντας μόλις 4 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά της 3ης περιόδου (0.6 πόντοι ανά λεπτό) βρήκαν το απαραίτητο μομέντουμ να φτάσουν και στην ισοφάριση (45-45 στο 27′), με το επί μέρους σκορ από το 18ο λεπτό να έγκειται πια στο 7-18!

Ωστόσο, από αυτό το σημείο και μετά ο ΝΕΟΛ έλεγξε και πάλι απόλυτα την κατάσταση και με ένα άκρως ηχηρό 20-6 επί μέρους σκορ μέχρι και το 37ο λεπτό κατάφερε να κλειδώσει την πρώτη του νίκη για τη φετινή σεζόν!

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 41-34, 53-45, 72-59

Πηγή: basketblog