Τρομερός ο ΝΕΟΛ -Συνέτριψε στην Κόρινθο τον ΚΑΟΚ
Μπάσκετ
06/02/2022 | 20:54

Ο ΝΕΟΛ προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά και νίκησε εύκολα τον ΚΑΟΚ, καταστρέφοντας το φετινό ντεμπούτο του Νίκου Λιακόπουλου με την ομάδα της Κορίνθου.

Η επιστροφή του Νίκου Λιακόπουλου στη δράση ήταν το γεγονός του αγώνα στην Κόρινθο. Αυτό πάντως δεν επηρέασε καθόλου το ΝΕΟΛ. Η ομάδα του Ληξουρίου “χάλασε” το ντεμπούτο του έμπειρου πόιντ γκαρντ, καθώς ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια και νίκησε τον ΚΑΟ Κορίνθου 81-73 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Αυτό ήταν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα έπειτα από πέντε σερί ήττες για το ΝΕΟΛ (6-7), ο οποίος αγνοούσε τη νίκη από τις 5 Δεκεμβρίου, όταν είχε επικρατήσει του Πανελευσινιακού. Παράλληλα, η ομάδα του Μάρκου Τζουγανάτου κάλυψε και τη διαφορά των έξι πόντων (74-80) με την οποία είχε ηττηθεί στο παιχνίδι του 1ου γύρου από τον ΚΑΟΚ. Για παν ενδεχόμενο…

Οι Βαβάτσικος (16 πόντοι) και Παππάς (19 πόντοι) ήταν οι οδηγοί του ΝΕΟΛ στη σπουδαία νίκη στην Κόρινθο, όπου κυριάρχησε στα ριμπάουντ (19-31) και έλεγξε το παιχνίδι μετά τα μέσα της 2ης περιόδου. Στην αντίπερα όχθη, ο Λιακόπουλος είχε 18 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Φακοπουλίδης πρόσθεσε άλλους 15 για τον ΚΑΟΚ, ο οποίος ναι μεν σούταρε πολύ καλύτερα από τον αντίπαλό του (55,3% έναντι 45,3% του ΝΕΟΛ), ωστόσο πέταξε στα σκουπίδια 13 ελεύθερες βολές (είχε 17/30 συνολικά και 3/13 στο 1ο ημίχρονο!), ενώ οι Κεφαλλονίτες τελείωσαν το ματς με 17/19.

Ο ΝΕΟΛ ήταν επίσης η ομάδα που είχε το προβάδισμα την περισσότερη ώρα. Στο 5’ ξέφυγε για πρώτη φορά με 7-13 χάρις σε επτά σερί πόντους και στο 8’ απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (14-22). Ο ΚΑΟΚ ανέκαμψε πάντως μετά την είσοδο του Λιακόπουλου στο γήπεδο και στο 12’ προσπέρασε στο σκορ με 27-25. Το momentum δεν κράτησε πολύ όμως για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Ληξουρίου “έτρεξε” ένα επιμέρους 1-13 από το 13’ έως το 19’, ξέφυγε με 30-40 σε εκείνο το χρονικό σημείο και με 32-43 στο τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν με άνεση την αναμέτρηση και προηγήθηκαν μέχρι και με 16 πόντους διαφορά στο 33’ (52-68), φτάνοντας έτσι στην εύκολη επικράτηση.

ΚΑΟ Κορίνθου – ΝΕΟΛ 73-81

Διαιτητές: Σκαλτσής, Καρακωνσταντόπουλος, Φασόλης

Δεκάλεπτα: 23-25, 34-43, 50-60, 73-81

ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Καπώνης 7 (1), Πρεδάρης, Μακρής Δ. 8, Κοντραφούρης, Λιακόπουλος 18 (6/8 βολές, 6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη), Φακοπουλίδης 15 (7/10 βολές, 4/8 δίποντα), Δούκας 9, Τσιάκος, Κωνσταντίνου 3 (1/6 τρίποντα), Αδαμόπουλος 13 (6/9 σουτ).

ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Παππάς 19 (10/10 βολές, 3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Αντωνάτος 2, Χονδρογιάννης 9 (5 ασίστ), Νιφόρας 9 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κασπίρης 12 (4/9 τρίποντα), Μαρούλης 4, Τρυφωνόπουλος 10 (5/6 δίποντα), Βαβάτσικος 16 (2/3 βολές, 7/14 σουτ, 9 ριμπάουντ), Ματσούκης.

Πηγή: basketblog.gr