Σπουδαία εκτός έδρας νίκη του ΝΕΟΛ κόντρα στη Ζάκυνθο
Αθλητισμός
13/03/2018 | 16:08

Με μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Ν.Ε.Ο.Λ., αφού επικράτησε με 62-73 της Α.Γ.Ε.Ζ. στο κλειστό γυμναστήριο Παναγούλας στη Ζάκυνθο, το μεσημέρι της Κυριακής.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο μπάσκετ και να εναλλάσσονται στο σκορ. Έτσι το α’ δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο (21-21). Από την αρχή της β’ περιόδου, όμως, οι φιλοξενούμενοι “έσφιξαν” την άμυνά τους και κατάφεραν να τελειώσουν το ημίχρονο στο +8 (30-38).
Στις αρχές του γ’ δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, με ένα ξέσπασμα, να επανέλθουν και μείωσαν σε 40-45 (25′). Ωστόσο, οι παίκτες της ομάδας μας παρέμειναν ψύχραιμοι και με όπλο την εκπληκτική αμυντική λειτουργία επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (44-54, 30′). Στη δ’ περίοδο ο Ν.Ε.Ο.Λ. διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμά του (50-67, 36′) και έφθασε δίκαια σε μία άνετη και σπουδαία επικράτηση.

*Σύσσωμη η ομάδα αφιέρωσε τη νίκη στον τραυματία Ανδρέα Σκροπολίθα, ο οποίος θα διαβεί την πόρτα του χειρουργείου εντός των ημερών. Του ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση και να επανέλθει σύντομα κοντά μας!

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 30-38, 44-54, 62-73

Α.Γ.Ε. Ζακύνθου (Κοριανίτης): Θεοδωρίτσης 15(3), Βαρβαρίγος 2, Πέττας, Κοτσέτας 12(2), Καψαμπέλης, Κ. Μάργαρης 6, Ν. Μάργαρης, Μπονίκος 27, Γιατράς.

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 5, Παπαγιάννης 4(1), Ντούλες 13(3), Βεργανελάκης 11(1), Χ. Συνοδινός 4, Λιάκος 2, Μαρούλης 21, Τρυφωνόπουλος 13(1), Αθανασόπουλος, Αραβαντινός.