Ολυμπιακοί Αγώνες: «Τρόμαξε» στην πρεμιέρα ο Τσιτσιπάς αλλά προκρίθηκε με «ψυχωμένη» ανατροπή
Αθλητισμός
25/07/2021 | 13:02

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε πολύ να καταβάλλει την αντίσταση του Φιλίπ Κολσράιμπερ από τη Γερμανία στην πρεμιέρα του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 6-3), παρότι βρέθηκε πίσω με μπρέικ στο τρίτο σετ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, που βρίσκεται στο Νο3 του ταμπλό στο ολυμπιακό τουρνουά, προηγήθηκε στα σετ κόντρα στο Νο 112 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά στη συνέχεια έκανε αρκετά λάθη και κινδύνευσε με αποκλεισμό, πριν κάνει μια ψυχωμένη ανατροπή στο τέλος, για να πάρει την πρόκριση στο δεύτερο γύρο.

Το παιχνίδι

Ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ μόλις στο δεύτερο σέρβις γκέιμ του αντιπάλου του και είχε σετ πόιντ στο σερβίς του Γερμανού στη συνέχεια, αλλά τελικά χρειάστηκε να σερβίρει ο ίδιος για να κλείσει το πρώτο σετ στο 6-3.

Στο δεύτερο σετ, ο Στέφανος θα μπορούσε να κάνει πρώτος το μπρέικ στο πέμπτο γκέιμ, αλλά “λύγισε” στις λεπτομέρειες κι αμέσως μετά δέχθηκε εκείνος μπρέικ, με τον Κολσράιμπερ να ισοφαρίζει το παιχνίδι με το ίδιο σκορ, 6-3.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τρίτο σετ, όπου ο Τσιτσιπάς δέχθηκε μπρέικ στο πρώτο σέρβις γκέιμ του και βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο. Κάπου εκεί όμως, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έδειξε την κλάση του, αφού με δύο δικά του μπρέικ έκανε την ολική ανατροπή και με 6-3 έκλεισε το ματς και πανηγύρισε την πρόκριση στο δεύτερο γύρο του τουρνουά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα συνεχίσει έτσι την προσπάθειά του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, όπου θα συμμετάσχει και στο μικτό μαζί με τη Μαρία Σάκκαρη.

Πηγή: newsit.gr