ΝΟΚΙ: Πραγματοποιήθηκε ο 1ος Διασυλλογικός Ιστιοπλοϊκός Αγώνας για σκάφη Optimist και Laser [εικόνες+βίντεο]
Υδάτινα Sports
28/09/2021 | 10:37

Έληξε την Κυριακή 26/9/2021, ο 1ος Διασυλλογικός Ιστιοπλοϊκός Αγώνας για σκάφη Optimist και Laser 4,7 με την διεξαγωγή μιας τελευταίας Ιστιοδρομίας.

Στον Αγώνα συμμετείχαν 7 Αθλητές & Αθλήτριες στα Laser 4,7 (14-18 χρονών) και 12 Αθλητές & Αθλήτριες στα Optimist (7-13 χρονών), από τους Ομίλους ΝΟΚΙ και Ν.Ι.Ο.Πρέβεζας. Εκτός συναγωνισμού συμμετείχε και το νέο απόκτημα του ΝΟΚΙ, ένα σκάφος 470 (παραχωρημένο από τον Ι.Ο. Θεσσαλονίκης) με πλήρωμα δύο Αθλητές του Ομίλου μας.

Το Σάββατο έγιναν 3 Ιστιοδρομίες ανά κατηγορία με μεγάλο βαθμό δυσκολίας, καθώς η ταχύτητα του ανέμου έφθανε τους 22 κόμβους (5-6 Μποφόρ). Τα παιδιά ανταπεξήλθαν με αξιοθαύμαστη επιτυχία στις αντίξοες καιρικές συνθήκες, αν λάβει μάλιστα κάποιος υπόψη του το νεαρό της ηλικίας τους.

Οι Αγώνες αυτοί ήταν και μια δοκιμή για να δούμε κατά πόσον είμαστε σε θέση να διεκδικήσουμε στο μέλλον τη διεξαγωγή του Περιφερειακού Πρωταθλήματος αυτών των κατηγοριών.

Τις απονομές των Επάθλων έκαναν, ο εκπρόσωπος του Λιμεναρχείου κ. Δ. Τζωρτζάτος, ο πρόεδρος κ. Τέφας και ο αντιπρόεδρος κ. Κιτσαντάς του Ν.Ι.Ο. Πρέβεζας και ο πρόεδρος του ΝΟΚΙ κ. Τ. Κοκκόλης.

Ευχαριστούμε το Λιμενικό Ταμείο και το Λιμεναρχείο για την άριστη συνεργασία.

Ευχαριστούμε θερμά τους χορηγούς μας:
-ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ Κ. & ΣΙΑ ΟΕ – Κατάστημα Σούπερ Μάρκετ, Αργοστόλι
-ΤΡΙΤΗ ΓΕΝΙΑ Αρτοποιείο – Φούρνος, Αργοστόλι

Συγχαρητήρια στους Αθλητές και τις Αθλήτριες, στους προπονητές και προπονήτριές τους και σε όλα τα μέλη του ΝΟΚΙ που βοήθησαν για την ομαλή διεξαγωγή του Αγώνα.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα των Αγώνων.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΑΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Κατηγορία Laser Αγόρια
1ος ΗΛΙΑΔΗΣ ΙΣΙΔΩΡΟΣ (Ν.Ι.Ο. ΠΡΕΒΕΖΑΣ)
2ος ΔΡΑΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ-ΜΑΡΙΟΣ (Ν.Ι.Ο. ΠΡΕΒΕΖΑΣ)
3ος ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Ν.Ο.Κ.Ι.)

Κατηγορία Laser Κορίτσια (14 έως
1η ΔΗΜΗΤΡΑΤΟΥ ΑΝΝΑ (Ν.Ο.Κ.Ι)
2η ΚΙΤΣΑΝΤΑ ΝΕΦΕΛΗ-ΙΩΑΝΝΑ (Ν.Ι.Ο. ΠΡΕΒΕΖΑΣ)
3η ΛΥΚΟΥΔΗ ΕΥΑΝΘΙΑ & ΚΑΡΑΓΚΙΑΟΥΡΙΔΗ ΜΕΛΙΝΑ (Ν.Ο.Κ.Ι.)

Κατηγορία Optimist Αγόρια
1ος ΚΙΤΣΑΝΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Ν.Ι.Ο. ΠΡΕΒΕΖΑΣ)
2ος ΚΑΛΟΥΡΗΣ ΑΠΟΛΛΩΝ (Ν.Ο.Κ.Ι.)
3ος ΤΣΕΛΕΝΤΗΣ ΔΙΟΝΥΣΗΣ (Ν.Ο.Κ.Ι.)

Κατηγορία Optimist Junior Αγόρια
1ος ΜΑΡΟΥΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (Ν.Ο.Κ.Ι.)
2ος ΚΑΟΥΚΗΣ ΟΜΗΡΟΣ (Ν.Ο.Κ.Ι.)
3ος ΒΑΣΙΛΑΤΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Ν.Ο.Κ.Ι.)

Κατηγορία Optimist Κορίτσια
1η ΔΟΥΒΛΗ ΑΝΑΤΟΛΗ-ΘΕΟΔΩΡΑ (Ν.Ι.Ο. ΠΡΕΒΕΖΑΣ)
2η ΡΙΖΟΥ ΠΗΝΕΛΟΠΗ-ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (Ν.Ι.Ο. ΠΡΕΒΕΖΑΣ)
3η ΜΑΡΟΥΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (Ν.Ο.Κ.Ι.)

Μικρότερη αθλήτρια ΒΑΣΙΛΑΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΑ (Ν.Ο.Κ.Ι.)

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ