Με μεγάλη επιτυχία και πολλά ρεκόρ πραγματοποιήθηκαν τα «Βεργώτεια 2021» στο ανοιχτό γήπεδο Αργοστολίου.
Την διεθνή, πλέον, διοργάνωση του νησιού μας στελέχωσαν με την παρουσία και την συμμετοχή τους μεγάλα ονόματα του εγχώριου και διεθνή στίβου.

Παρόντες στην εκδήλωση ήταν ο βουλευτής Κεφαλονιάς και Ιθάκης Παναγής Καππάτος, ο αντιπεριφερειάρχης Κεφαλονιάς και Ιθάκης Σταύρος Τραυλός, ο δήμαρχος Αργοστολίου Θεόφιλος Μιχαλάτος και ο δημοτικός σύμβουλος Διονύσιος Πολλάτος.
Παρούσα στα φετινά Βεργώτεια ήταν και η νέα πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ και αντιπρόεδρος της Βουλής Σοφία Σακοράφα.

Κατά την τελετή έναρξης παραδόθηκε τιμητική πλακέτα στην κα Σακοράφα εκ μέρους των διοργανωτών. Βραβείο επίσης έλαβαν ο προπονητής των πρωταθλητών Γιώργος Πομάσκι και ο ευρωπαϊκός πρωταθλητής Μίλτος Τεντόγλου.

Στο μήκος η πρωταθλήτρια Βούλα Παπαχρήστου “πέταξε” στα 6.43μ.

Ενδεικτικό της εξαιρετικής κατάστασης στην οποία βρίσκεται η Βούλα Παπαχρήστου είναι το γεγονός ότι σημείωσε δύο πολύ μεγάλα άλματα τα οποία δυστυχώς ήταν οριακά άκυρα.
Σε απόσταση αναπνοής βρέθηκε η Σπυριδούλα Καρύδη πηδώντας στα 6.41μ.
Οι αθλήτριες του Γιώργου Πομάσκι δείχνουν να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και είναι σίγουρο ότι μας επιφυλάσσουν στιγμές μεγαλείου στις επερχόμενες διοργανώσεις.

Στο μήκος των ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Μάρκο Βλάχοβιτς από τη Σερβία, ο οποίος προσγειώθηκε στα 7.64μ.

Στο ύψος γυναικών η αθλήτρια του Μαυροβουνίου Μαρίγια Βούκοβιτς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο περνώντας το 1.84μ. Εξαιρετική ήταν και η παρουσία της Δέσποινας Μαλταμπέ η οποία πέρασε το 1.81 κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο και πιάνοντας τα όρια για την συμμετοχή στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Κ23.

Στο ύψος των ανδρών ο Κύπριος Βασίλης Κωνσταντίνου κατέκτησε την πρώτη θέση περνώντας τα 2.11μ.

Σπανουδάκη και Τεντόγλου νικητές των 100μ

Στα 100μ ανδρών ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε την πρώτη θέση με 10.70, στην πρώτη επίσημη εμφάνιση του στο αγώνισμα, αφήνοντας πίσω του τον Σωτήρη Γκαραγκάνη με 10.87 και τον Βασίλη Βλάχο με 10.95.
Να σημειωθεί ότι ο πρωταθλητής του μήκους Μίλτος Τεντόγλου λόγω του τραυματισμού του και της θεραπείας που ακολουθεί επέλεξε να αγωνιστεί στα 100μ και όχι στο μήκος αυτή τη φορά.

Στις γυναίκες η Ραφαέλα Σπανουδάκη κατέκτησε την πρώτη θέση με 11.43 σε μια σκληρή μάχη με την Μαρία Γάτου, η οποία τερμάτισε 2η με 11.55. Στην 3η και την 4η θέση τερμάτισαν σχεδόν ταυτόχρονα η Στέλλα Μιχαηλίδου με 11.74 και η Άρτεμις Αναστασίου με 11.75.

Στα 200μ γυναικών πρωταγωνίστρια ήταν η Αναστασίου πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ με 23.75 πιάνοντας το όριο για το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23. Στη 2η θέση στη γενική κατάταξη, τερματίζοντας πρώτη στη σειρά της, βρέθηκε η Μαρία Γάτου με 24.10.

Κυρίαρχος στην σφαίρα των ανδρών ήταν ο Οδυσσέας Μουζενίδης εκτοξεύοντας τη σφαίρα στα 19.38μ.

Να σημειωθεί ότι οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν παρά την πρωινή θεομηνία που είχε πλήξει το νησί λίγες μόλις ώρες νωρίτερα. Το χαλάζι είχε στρώσει το γήπεδο και είχε προξενήσει ζημιές στον εξοπλισμό του αγώνα. Ωστόσο, ομάδες των διοργανωτών και εθελοντών βοήθησαν ώστε ο χωρίς να καθαρίσει και οι αγώνες να μπορέσουν να πραγματοποιηθούν.