Με εξαιρετικά παιχνίδια ολοκληρώθηκε το KEFALONIAN OPEN 2024 [εικόνες]
Αθλητισμός
08/08/2024 | 11:52

Με τους τελικούς αγώνες και μια λιτή τελετή ολοκληρώθηκε την Κυριακή 5 Αυγούστου στις αθλητικές εγκαταστάσεις αντισφαίρισης του Δήμου Αργοστολίου το KEFALONIAN OPEN 2024 μια συνδιοργάνωση του Κεφαλληνιακού Ομίλου Αντισφαίρισης και της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων.

Η φετινή διοργάνωση που διήρκησε 9 ημέρες ήταν ξεχωριστή καθώς εκτός των άλλων συμμετείχε ομάδα εννέα αθλητών από Lausanne tennis club της Ελβετίας ανεβάζοντας ιδιαίτερα το τενιστικό επίπεδο των αγώνων. Συνολικά έλαβαν μέρος 98 αθλητές και διεξήχθησαν περισσότεροι από 150 αγώνες.

Πραγματοποιήθηκαν εξαιρετικά παιχνίδια με σπουδαίο θέαμα και το ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο ως το τέλος της διοργάνωσης καθώς πολλά κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

MVP της διοργάνωση αναδείχθηκε ο αθλητής του Κ.Ο.Α. Τόλης Ιωάννης καθώς κατέκτησε την πρώτη θέση τόσο στην κατηγορία Open ανδρών όσο και στην κατηγορία open διπλά ανδρών με συμπαίκτη τον Κοσμά Μοσχόπουλο.

Με τη συμμετοχή τους τίμησαν τη διοργάνωση ο δήμαρχος Αργοστολίου κος Θεόφιλος Μιχαλάτος ο Αντιπερειφερειάρχης Π.Ι.Ν. κος Σωτήρης Κουρής η Αντιπερειφερειάρχης επιχειρηματικότητας και απόδημου Ελληνισμού κα Ελένη Παπαναστασάτου ενώ μήνυμα χαιρετισμού απεύθυνε και το μέλος του Δ.Σ. της Ελληνικής Φίλαθλης Ομοσπονδίας Αντισφαίρισης (Ε.Φ.Ο.Α.) κ. Ν. Μοντεσάντος.

Το Δ.Σ. του Ομίλου ευχαριστεί θερμά:
• τον Δήμο Αργοστολίου για την παραχώρηση των εγκαταστάσεων και την άριστη συνεργασία σε όλα τα επίπεδα
• την κυρία Βίκυ Πολλάτου, τον κύριο Λυγγερίδη Πέτρο και την εταιρία Polo Hellas για τα δώρα των νικητών
• τους χορηγούς της διοργάνωσης: Βινιέρης Group, Gellateria Γαλιατσάτος, Χρυσοχοείο Βίκυ Πολλάτου.
• τον κύριο Κορσιάνο Νίκο για τη δημοσιογραφική κάλυψη του τουρνουά
• και όλους τους αθλητές, εντός και εκτός Κεφαλονιάς, για τη συμμετοχή τους.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Μεγάλος νικητής στην κύρια κατηγορία του Μονού Ανδρών 18+, σε ταμπλό 64 αθλητών, αναδείχθηκε ο Τόλης Ιωάννης, ο οποίος επικράτησε σε ένα συναρπαστικό τελικό του Μεσοροπιάν Θησέα με 6-4, 7-6. Ο αγώνας διήρκησε σχεδόν δύο ώρες και κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς ο νεαρός Ι. Τόλης φάνηκε πιο ψύχραιμος και με περισσότερες λύσεις έναντι του πιο έμπειρου Θ. Μεσοροπιάν.
Στην κατηγορία άνδρες 30+ νικητής αναδείχθηκε συνήθης ύποπτος Νέσα Ζάριτς. Πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις κατέκτησε εμφατικά την πρώτη θέση χωρίς να χάσει σετ αποκλείοντας διαδοχικά τους Α. Δημητριάδη και Χρήστο Παπαναστασάτο . Στο τελικό συνάντησε τον Σάββα Ζαμπαύτη τον οποίο νίκησε με 2-0 σετ .
Στην κατηγορία άνδρες 40+ νικητής αναδείχθηκε ο Λάμπρος Νικολάου, ο οποίος επικράτησε στον τελικό με 2-0 σετ του Μοσχόπουλου Βαγγέλη.
Σην κατηγορία των ανδρών 50+ κατέκτησε ο Σπανός Δημήτρης με δεύτερο τον Βαβάση Χριστόφορο και στην κατηγορία 60+ την πρώτη θέση κατέλαβε ο Σ. Μπέλλος και τη δεύτερη ο Δ. Βλάχος.
Στο διπλό ανδρών στην κατηγορία open οι αθλητές του ΚΟΑ Ι Τόλης και Κ. Μοσχόπουλος επικράτησαν με 2-0 set επί των Ελβετών Bucurescu και Ruffy.

Στην κατηγορία διπλά ανδρών MVP αναδείχθηκε ο Δ. Σπανός καθώς κατέκτησε δύο πρώτες θέσεις , στην κατηγορία 30+ με συμπαίκτη τον Π. Ρουμελιώτη και στην κατηγορία 45+ με συμπαίκτη τον Χ. Παπαναστασάτο.

Συναρπαστικοί τελικοί αγώνες έγιναν στα μικτά διπλά. Ειδικότερα στην κατηγορία Α25 Γ20 την πρώτη θέση κατέκτησε το ζευγάρι Φ. Τουλάτου Β. Σπάνός οι οποίοι επικράτησαν με 2-0 επι των Α. Τουλατου και Α. Σιαμάνη ενώ στην κατηγορία Α45 Γ40 το ζευγάρι Μ. Κουνάδη Κ. Γκούντας, απέναντι στους Σ. Παύλου και Α. Κουρή, πέτυχε την απόλυτη ανατροπή κατακτώντας την πρώτη θέση στις λεπτομέρειες του tie break.

Στο μονό γυναικών κυριάρχησε η αθλήτρια από την Αθήνα, και πρώην πρωταθλήτρια κωπηλασίας, κα Στελλίνα Παύλου η οποία δεν έχασε ούτε σετ στη διοργάνωση.

Στο διπλό γυναικών το ζευγάρι Ε. Ανδρεόλα και Φ. Τουλάτου επικράτησε στον τελικό με 2-0 σετ επί των Μ Κουνάδη και Δ. Παπαναστασάτου.