Ανώτεροι οι Ληξουριώτες
Κυπελλούχος για δεύτερη σερί χρονιά ο Παλληξουριακός -Επικράτησε με 6 – 0 του Πυλαριακού
Ποδοσφαιρο
17/04/2019 | 20:46

Κυπελλούχος της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Κεφαλονιάς και Ιθάκης αναδείχθηκε ο Α.Ο. Παλληξουραϊκός, επικρατώντας κατά κράτος του Α.Π.Σ. Πυλαριακού με 6 – 0 στο Αργοστόλι. Τα τέρματα ξεκίνησαν από νωρίς με τον Μπράτι να ανοίγει το σκορ στο 25ο δευτερόλεπτο στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Το ημίχρονο βρήκε τον Παλληξουριακό να προηγείται με 2 – 0, καθώς στο 29ο ο Μπράτι έστειλε εκ νέου την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια o Σπύρος Μαρκάτος “εκτέλεσε” τον Πυλαριακό σκοράροντας στο 53ο και στο 60ο λεπτό κάνοντας το 4 – 0. Με το παιχνίδι να έχει κριθεί ο Παλληξουριακός δεν έδειξε κανένα έλεος σημειώνοντας άλλα δύο τέρματα στο 63ο λεπτό (Τζιαρτζάνης) και στο 80ο (Αντωνάτος) διαμορφώνοντας το τελικό 6 – 0.

Ακολούθησαν σε φορτισμένο συγκινησιακά κλίμα οι απονομές των μεταλλίων στους αθλητές, ενώ το ανακαινισμένο γήπεδο σείστηκε όταν ο Παλληξουριακός σήκωσε το κύπελλο.

Παίκτης του αγώνα από τους εκπροσώπους των ΜΜΕ αναδείχθηκε ο Σπύρος Μαρκάτος του Α.Ο. Παλληξουριακού.

Ο καιρός στάθηκε σύμμαχος με αποτέλεσμα πλήθος κόσμου να συρρεύσει στις κερκίδες και να παρακολουθήσει σε καλό κλίμα τον αγώνα χωρίς παρατράγουδα. Το γεγονός ότι ανάμεσα στους θεατές ήταν οικογένειες και παιδιά αποτελεί μία εικόνα του ελληνικού ποδοσφαίρου όπως θα θέλαμε να είναι χωρίς βία, χωρίς ΜΑΤ, μόνο με φιλάθλους που θα κατακλύζουν τα γήπεδα για να στηρίξουν την ομάδα τους και να απολαύσουν ποδόσφαιρο.