Κλείδωσε την είσοδο στα μπαράζ ανόδου της Α2 ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιάς & Ιθάκης
Αθλητισμός
12/12/2022 | 10:46

Πολύ κοντά στην είσοδό του στα μπαράζ ανόδου της Α2 κατηγορίας ο ΑΣΕΑ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ & ΙΘΑΚΗΣ, καθώς στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής είναι πραγματικά ασταμάτητος.

Με την διεξαγωγή της 7ης, 8ης και 9ης αγωνιστικής, η οποία σηματοδοτεί και το τέλος του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα, ο απολογισμός για την ομάδα της Κεφαλονιάς είναι άκρως εντυπωσιακός. 7 νίκες και 1 ήττα μετράει έως τώρα στο ενεργητικό της, ενώ πρέπει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι κόντρα στην Τρίπολη δεν έγινε ποτέ, αφού η Τρίπολη δεν κατέβηκε και ως εκ τούτου μηδενίστηκε. Οι εξαιρετικές εμφανίσεις του ΑΣΕΑ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ & ΙΘΑΚΗΣ τον έχουν οδηγήσει στη δεύτερη θέση του ομίλου πίσω μόνο από το Ξυλόκαστρο που βρίσκεται στην κορυφή.

Η 7η, 8η και 9η αγωνιστική που πραγματοποιήθηκαν στο Δερβένι έφεραν χαμόγελα στις τάξεις της ομάδας του Πολυχρόνη Πολίτση, καθώς ο ΑΣΕΑ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ & ΙΘΑΚΗΣ επικράτησε αρχικά εύκολα με συνολικό σκορ 4-0 απέναντι στον Α.Ο. Φοίνικα Πατρών. Πιο συγκεκριμένα, στο πρώτο ματς ο Σγουρομάλλης επιβλήθηκε εύκολα με 3-0 σετ απέναντι στον Γεωργίου (11-3, 11-8, 11-5), ενώ και ο Συμεωνίδης στο δεύτερο ματς δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στον Μοσχόπουλο, τον οποίο κέρδισε με 3-0 σετ (11-4, 11-2, 11-7). Τη σκυτάλη παρέλαβε ο Βιτσιώτης που λύγισε την αντίσταση του Λαμπρίδη με 3-1 σετ ((11-5, 11-9, 7-11, 11-6). Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Σγουρομάλλης που με μια ακόμα πειστική εμφάνιση πήρε το ροζ φύλλο με αντίπαλο τον Μοσχόπουλο με 3-0 σετ ((11-5, 11-6, 11-7). Μάλιστα, η εξαιρετική συνολικά απόδοση της ομάδας αποκτά ιδιαίτερη αξία, αφού ο Λάμπρος Κολαϊτης δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού και ουσιαστικά εκεί βρισκόταν ως υπεύθυνος της ομάδας, εξαιτίας του ότι ο προπονητής της ομάδας Πολυχρόνης Πολίτσης απουσίαζε λόγω ίωσης.

Όσον αφορά το δεύτερο παιχνίδι, το οποίο ξεκίνησε στη 1:00 το μεσημέρι, ο ΑΣΕΑ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ & ΙΘΑΚΗΣ συνέχισε την ξέφρενη πορεία του και διέλυσε σαν σίφουνας τον Διογένη Πάτρας με 4-0.
Αναλυτικότερα, οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν την πρώτη νίκη, αφού ο Τσιώτος ηττήθηκε από το Βιτσιώτη με 1-3 σετ (5-11, 7-11, 11-9, 8-11). Ο άσος του Διογένη Πάτρας, Τσέπης, στη συνέχεια δεν κατόρθωσε να ισοφαρίσει, μιας και ηττήθηκε με 0-3 σετ από τον Συμεωνίδη (10-12, 8-11, 7-11). Την τρίτη νίκη χάρισε με επιβλητική εμφάνιση ο Σγουρομάλλης στον ΑΣΕΑ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ & ΙΘΑΚΗΣ, αφού επικράτησε με 3-0 σετ του Πανόπουλου (2-11, 4-11, 4-11). Το τέταρτο ματς εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ, όμως ο Συμεωνίδης αποδείχθηκε πως είχε πιο καθαρό μυαλό στο τελευταίο και καθοριστικό σετ απέναντι στον γηπεδούχο Τσιώτο και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ ((11-7, 15-17, 8-11, 11-9, 8-11).

Ο ΑΣΕΑ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ & ΙΘΑΚΗΣ με άκρως ανεβασμένη ψυχολογία πανηγύρισε και τρίτη διαδοχική νίκη κόντρα στον Αναγεννησιακό Πατρών με συνολικό σκορ 4-0, στο ματς που ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο και είχε προγραμματιστεί να ξεκινήσει στις 16:00 το μεσημέρι. Στο πρώτο αγώνα ο φορμαρισμένος Σγουρομάλλης διέλυσε με 3-0 τον Ζαφειρόπουλο, ενώ με το ίδιο σκορ ο Συμεωνίδης ξεπέρασε το εμπόδιο του Ζορμπαλά. Στο τρίτο παιχνίδι ο Βιτσιώτης νίκησε τον Βασιλόπουλο με 3-1 σετ, ενώ ο καταπληκτικός Σγουρομάλλης στο τέταρτο ματς κατατρόπωσε τον Ζορμπαλά με 3-0 σετ.

Η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής είναι προγραμματισμένη να διεξαχθεί στις 22 Ιανουαρίου του 2023. Φυσικά άπαντες στην κεφαλονίτικη ομάδα ευελπιστούν ο Κολαϊτής να ξεπεράσει τον τραυματισμό του, προκειμένου να τεθεί στη διάθεση του προπονητή της ομάδας για το επερχόμενο ματς απέναντι στην Αμαλιάδα.

Τέλος, να σημειωθεί πως το επόμενο Σαββατοκύριακο στην Πάτρα θα διεξαχθούν τα προκριματικά αντρών που θα συμμετάσχουν ο Σγουρομάλλης και ο Κολαϊτης από τον ΑΣΕΑ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ & ΙΘΑΚΗΣ.