Κεφαλληνιακός: Πρόκριση στα play-off-Ανώδυνη ήττα για το παιδικό
Αθλητισμός
02/12/2019 | 10:36

Την εκτός έδρας ήττα γνώρισε το παιδικό μας τμήμα το Σάββατο 30/11 στο εξ΄ αναβολής παιχνίδι από τον Α.Ο. Δύμης με σκορ 46-42.

Οι παίκτες του coach Αντωνάτου ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι δυνατή άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν στο 1ο δεκάλεπτο με 8-15. Στη συνέχεια εγκλωβίστηκαν από την άμυνα ζώνης των γηπεδούχων, έχασαν την συγκέντρωση τους και βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο αντέδρασαν και μείωσαν στους 3 πόντους αλλά στο τέλος δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του 1ου γύρου (η τελευταία αγωνιστική διεξήχθη σήμερα και η ομάδα μας πήρε άλλους 2 βαθμούς για το παιχνίδι με τον Ίφιτο Πύργου ο οποίος δεν ήρθε στο νησί μας), και η ομάδα μας τερμάτισε στη 3η θέση του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας Παίδων της ΕΣΚΑ-Η με 16 βαθμούς ισοβαθμώντας με τον Α.Σ. Απολλωνιάς, κάτω από τους Τιτάνες Πύργου (19 βαθμοί) και τον Α.Ο. Δύμης (17 βαθμοί) και τώρα περιμένει την αυριανή κλήρωση των play-off που θα προσφέρει ακόμα περισσότερα παιχνίδια στα παιδά μας.

Α.Ο. Δύμης ( Νικολακόπουλος ): Λιάκος, Ρίπι, Τουμπουλής 11(1), Καλατζής, Πατρίκιος 24(4), Γιαννόπουλος 2, Αγγελόπουλος 9.

Κ.Α.Ο. ( Αντωνάτος ): Γαρμπής Μ. 3(1), Τιμοθεάτος, Κουμαριώτης, Ντούβαλης 15(3), Κουταβάς 4, Πολυχρονάτος, Ζαπάντης 7(1), Γαρμπής Α. 5, Αγιανδρίτης 6, Αντωνάτος 2.

Τελικό: 46-42

Δεκάλεπτα: 8-15, 20-11, 14-7, 4-9

Διαιτητές: Μαρινάκης – Κατσέλη

Νίκη στον πόντο για το αντρικό

Την 2η εντός έδρα νίκη τους κατέκτησαν οι παίκτες του coach Σκροπολίθα, με αγχωτικό τρόπο όπως δείχνει και το τελικό αποτέλεσμα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλές άμυνες και μεγάλη αστοχία και των 2 ομάδων με αποτέλεσμα το πρώτο καλάθι να σημειωθεί στο 3ο λεπτό του αγώνα από τους παίκτες της Ήλιδας. Αυτή ήταν και η μόνη φορά που η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ αφού από αυτό το σημείο και μετά βελτίωσε τις επιθετικές της επιλογές με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο με μια διαφορά 7 πόντων. Η συνέχει ήταν παρόμοια και η διαφορά κυμαινόταν συνεχώς σε αυτά τα πλαίσια και έφτασε έως και 10 πόντους. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα έρθει μια εύκολη νίκη τα άσχημα τελειώματα στην 4η περίοδο έφεραν τη διαφορά στον 1 πόντο 45” πριν το τέλος, στα οποία δεν σημειώθηκε και άλλο καλάθι.

Επόμενο παιχνίδι την Κυριακή 08/12 στον Πύργο απέναντι στον τοπικό Ηρακλή.

Κ.Α.Ο. (Σκροπολίθας): Ζαπάντης, Καγκάδης, Δρακάτος, Κόμης, Χαλκιάς 6(2), Αγγούριας 8(1), Λιάκος 11(1), Αλυσανδράτος 1, Βαγγελάτος 5, Δαμκαλής 13(1), Καραπέτσας 2, Μινέτος 2

Α.Σ. Ήλιδα (Καλούρης): Τσαμπόπουλος, Κίντος 6(2), Χρυσανθακόπουλος 11(3), Καλοπίσης 7(1), Πασχαλίδης, Μαρίνος 3(1),Νικολόπουλος 5, Τσαμπούκος, Κονδύλης 15

Τελικό: 48-47

Δεκάλεπτα: 11-8, 14-10, 13-12, 10-17

Διαιτητές: Αδαμόπουλος – Αποστολόπουλος