Ιστορική νίκη και ευρωπαϊκός τίτλος για τους Πειραιώτες στο Conference League [εικόνες +βίντεο]
Ποδοσφαιρο
30/05/2024 | 00:51

Ο Ολυμπιακός είναι τροπαιούχος στην Ευρώπη! Μετά από ένα παιχνίδι που “έσπασε καρδιές”, οι Πειραιώτες νίκησαν στην παράταση με 1-0 τη Φιορεντίνα στο μεγάλο τελικό του Conference League και κατέκτησε τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο για το ελληνικό ποδόσφαιρο.
Σε έναν συγκλονιστικό τελικό στο Conference League, ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά στο δεύτερο μέρος της παράτασης, ο Ελ Κααμπί “χτύπησε” ξανά για τους Πειραιώτες και πέτυχε ένα γκολ “χρυσάφι”, που έγραψε ιστορία για την ελληνική ομάδα.

Ο Μαροκινός επιθετικός ήταν ο κορυφαίος παίκτης της διοργάνωσης και το επιβεβαίωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στον τελικό, αφού πέτυχε το γκολ που έκανε τον Ολυμπιακό θριαμβευτή του Conference League.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον τελικό και είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 4′, με τον Ποντένσε να συγκλίνει ωραία προς την περιοχή και να σουτάρει με το δεξί πόδι για να αποκρούσει όμως με το ένα χέρι στη γωνία του, ο τερματοφύλακας της Φιορεντίνα.

Η χαμένη ευκαιρία του Ολυμπιακού “ξύπνησε” τους παίκτες της Φιορεντίνα και το ματς πήρε καλό ρυθμό, με την ιταλική ομάδα να βρίσκει γρήγορα και το δρόμος προς τα δίχτυα. Στο 9′ ο Μιλένκοβιτς σκόραρε με προβολή μετά από σέντρα σε κόρνερ και σκόραρε για την ιταλική ομάδα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε. Ο βοηθός διαιτητή έδειξε οφσάιντ και το VAR επιβεβαίωσε την παράβαση, για να παραμείνει το 0-0 στο ματς.

Στη συνέχεια η Φιορεντίνα ήταν πιο “απειλητική” στον τελικό και είχε μία “πολιορκία” λίγων λεπτών, με τον Τζολάκη να είναι όμως σταθερός στην εστία του και τον Κάρμο να “κόβει” από την πλευρά του μία επικίνδυνη στιγμή για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός “απάντησε” με μία κεφαλιά του Ποντένσε μετά από κόρνερ του Φορτούνη, που μπλόκαρε ο Τερατσάνο και κάπως έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ στον τελικό του Conference League στην OPAP Arena.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να παίρνουν όλο και λιγότερα ρίσκα. Η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή ήρθε λοιπόν στο 69′, με τη Φιορεντίνα να βγάζει τον Κουαμέ απέναντι από τον Τζολάκη μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του με τη μία έστειλε άτσαλα την μπάλα άουτ.

Κοντά στο γκολ έφθασε κι ο Ολυμπιακός στο 80′, με τον Ιμπόρα να παίρνει ωραία την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά, αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ και να χάνει την ευκαιρία για τους Πειραιώτες.

Το μας οδηγήθηκε έτσι στην παράταση, όπου ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και είχε μεγάλη ευκαιρία για γκολ στο 96′, με τον Γιόβετιτς να κάνει ένα υπέροχο πλασέ από τα όρια της περιοχής, το οποίο απέκρουσε όμως ο τερματοφύλακας της Φιορεντινα, κρατώντας ξανά το μηδέν στην αναμέτρηση.