Εντός έδρας ήττα για το ΝΕΟΛ 65-67 από τον Εθνικό Λιβαδειάς
Μπάσκετ
03/12/2023 | 10:12

Τη μεγαλύτερη νίκη της φετινής σεζόν, μέχρι την επόμενη, πέτυχε ο Εθνικός Λιβαδειάς το μεσημέρι του Σαββάτου κερδίζοντας στο Ληξούρι τον τοπικό ΝΕΟΛ (4-3) με 67-65 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Β Εθνικής. Στο 4-3 πια οι νικητές που άλωσαν μια έδρα που μέχρι στιγμής ήταν άτρωτη για όλους.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου ο Εθνικός είχε επιβάλει απόλυτα το χαμηλό τέμπο που στόχευε με πολλές αργές αλλά λογικές και συνετές επιθέσεις με πολύ διάβασμα των όποιων αρρυθμιών όπου επί της ουσίας κανένας εκ των δύο μονομάχων δεν ξέφυγε με σημαντικές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ (8-9 στο 5′, 13-16 στο 10′, 19-22 στο 12′, 23-25 στο 15′, 30-29 στο 18′) με εξαίρεση ένα +6 που απέκτησαν έκαστος στο 20′ και το 12′, αντίστοιχα, ο ΝΕΟΛ πάτησε με μανία το πόδι στο γκάζι και επεκτείνοντας το επί μέρους σκορ του 14-5 στα τελευταία πέντε αγωνιστικά λεπτά μέχρι και το 14ο λεπτό κατάφερε να φτάσει στα πρώτα του διψήφια προβαδίσματα (42-30 στο 12′, 44-34 στο 14′).

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν θα το έβαζαν ποτέ κάτω και παίρνοντας πολλά στοιχεία από διαφορετικές μονάδες τους αλλά και λύσεις στο δικό του σύστημα ανάπτυξης απάντησαν με ένα δικό τους 2-15 (!) σερί μέσα στο επόμενο τρίλεπτο κάνοντας την ολική επαναφορά στο Ληξούρι (46-49 στο 17′, 48-51 στο 19′). Προβάδισμα που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα κρατούσε και στα επόμενα λεπτά (50-51 στο 30′, 54-58 στο 33′, 57-58 στο 35′, 59-60 στο 37′, 61-63 στο 38′) παρά την όποια αστοχία.

Μάλιστα, ο Γαρμπής με ένα τεράστιας σημασίας τρίποντο στα 45” θα σφράγιζε ένα σπουδαίο διπλό για την αρμάδα του κόουτς Μάρκου -με εκείνη του Καυκή να έχει την ευκαιρία να… κλέψει το ντέρμπι στην εκπνοή αλλά να μην εκτελεί επί της ουσίας ένα σουτ που θα ήθελε αστοχώντας από το κέντρο σε μια εκτός ισορροπίας προσπάθεια.

ΝΕΟ Ληξουρίου – Εθνικός Λιβαδειάς 65-67

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Κανελόπουλος, Λιόνας
Δεκάλεπτα: 13-16, 36-30, 50-51, 65-67

ΝΕΟ Ληξουρίου (Καυκής): Ραϊσεβιτς 14 (1), Τσούκας 13 (1), Τρυφωνόπουλος 12, Μπακέας Γ. 3 (1), Ματσούκης 14 (3), Μπακέας Θ. 2, Μαρούλης 7, Λαμπρόπουλος, Μακαριάδης, Μανάκας.

Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκου): Μέξης 7, Δημητριάδης 18, Γαρμπής 14 (1), Καρακατσάνης 7 (1), Νταλλής 9 (2), Ματζιώρης 10 (2), Κόλλιας, Σιδέρης 2.

Πηγή: basketblog