“Διπλό” μέσα στην Κηφισιά για τον ΝΕΟΛ
Αθλητισμός
09/02/2020 | 16:20

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο ΝΕΟΛ, ο οποίος κατέκτησε το «διπλό» στην Κηφισιά απέναντι στην ΑΕΝΚ με 80-72. Έτσι το σύνολο από το Ληξούρι παρά τις φοβίες του έκοψε το σερί των γηπεδούχων, που είχε φτάσει τα πέντε θετικά αποτελέσματα. Όσον αφορά το παιχνίδι, ξεκίνησε με μορφή ντέρμπι μέχρι και το 5ο λεπτό, όμως με ένα σερί πέντε πόντων οι φιλοξενούμενοι πήραν να ηνία με 12-7. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το 24-22 υπέρ του ΝΕΟΛ παρα τις προσπάθειες της ΑΕΝΚ να ανατρέψει. Το δεύτερο δεκάλεπτο έκανε έναρξη με το σύνολο από την Κεφαλονιά να συνεχίζει με το προβάδισμα, όμως τους γηπεδούχους να φέρνουν το ματς σε ισορροπία (29-29) μέσα στα πρώτα τρία λεπτά. Μάλιστα οι γηπεδούχοι βγήκαν και με το 33-31 και 37-36, όμως με «όπλο» τα σουτ έξω από τα 6,75 ο ΝΕΟΛ ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα. Εν τέλει το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με απόλυτη ισορροπία στο 41-41. Αυτή η εικόνα συνέχισε και στο 3ο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται και πότε τον ΝΕΟΛ να περνάει μπροστά. Με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου ο ΝΕΟΛ βγήκε στο +11 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του ματς μέχρι εκείνη τη στιγμή. Η απόσταση αυτή συνέχισε και στα πρώτα πέντε λεπτά του 4ου δεκαλέπτου, η ΑΕΝΚ προσπάθησε να μειώσει την απόσταση, όμως το σύνολο του Τζουγανάτου παρέμεινε ψύχραιμο κράτησε τη διαφορά και έτσι κατέκτησε τη νίκη με 80-72.

Α.Ε.Ν.Κ – Ν.Ε.Ο.Λ 72-80

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 19-17, 12-16, 19-23

Διαιτητές: Κώτσου-Φάκαρο

Α.Ε.Ν.Κ. (Λαδικός-Λαγοπόδης): Δούβλης 3(1),Μοσχοβίτης 16(2), Μακρυγιάννης 14(2), Οικονόμου 19(2),Φραγκιαδάκης, Πρέκας 2,Γούνης, Μανούσος 14, Μιχαλάκης 4, Μαντζάκος, Φασιανός.

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος, Παπαδάτος): Αντωνάτος Γ. 5, Ιωάννου 11(2), Ρεκούνιωτης 24, Αντωνάτος Η. , Πολίτης 18(1), Συνόδινος, Θεοδωράκος 13(2), Λαμπρόπουλος 5(1), Τρυφωνοπουλος 4.