ΑΣΕΑ Κεφαλονιάς-Ιθάκης: Θετική συνέχεια στο πρωτάθλημα με 2 νίκες και 1 ήττα
Αθλητισμός
05/02/2024 | 18:30

Στο πρωτάθλημα Β’ Εθνικής Δυτικής Ελλάδος

Με απολογισμό δύο νίκες μια ήττα συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Δυτικής Ελλάδος ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη, καθώς στο πλαίσιο της 10ης, 11ης και 12ης αγωνιστικής που έλαβε χώρα την περασμένη Κυριακή (28 Ιανουαρίου) αναδείχτηκε θριαμβευτής απέναντι στον Α.Ο Φοίνικα Πατρών 2010 και στον ΑΣ Αμαλιάδας Κοροίβου, ωστόσο ηττήθηκε από τον αθλητικό όμιλο Ποσειδώνα Λουτρακίου. Όλα τα παιχνίδια διεξήχθησαν στους Αγίους Θεοδώρους.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ομάδας κόντρα στον Φοίνικα Πατρών 2010, ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη ως φιλοξενούμενος επικράτησε με συνολικό σκορ 1-4.

Στο πρώτο ματς ο Ιθακιώτης άσος Παϊζης επιβλήθηκε του Λαμπρίδη με 1-3 σετ (5-11,11-9,1-11,2-11) και έδωσε το προβάδισμα στον ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη.

Στη συνέχεια, ο Κολαϊτης δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και έφτασε στο ροζ φύλλο κόντρα στον Μοσχόπουλο (9-11,7-11,7).

Τη σκυτάλη παρέλαβε ο Παύλοζας, ο οποίος απέναντι στον άλλοτε παίκτη του ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη και νυν αντίπαλό του, Άγγελο Συμεωνίδη, παρουσιάστηκε ανώτερος και έφτασε στη νίκη με 0-3 σετ (4-11,5-11,7-11).

Μπορεί οι γηπεδούχοι να μείωσαν προσωρινά, αφού ο Λαμπρίδης επικράτησε του Κολαϊτη με 3-1 σετ ( 8-11,15-13,11-5,13-11), ωστόσο ο Παϊζης φρόντισε μετέπειτα απέναντι στον Συμεωνίδη να έχει εξαιρετική απόδοση. Έτσι, επιβλήθηκε με 1-3 σετ (11-8,1-11,4-11,7-11) και σφράγισε μια πολύτιμη νίκη για την ομάδα του Πολυχρόνη Πολίτση.