Η κούραση στο 4ο δεκάλεπτο, τα τρίποντα και η άμυνα ζώνης που εφάρμοσε η ΕΑΠ, λύγισαν τον ΑΣΚ στον αγώνα του στην Πάτρα.
Κούραση, τρίποντα και… ζώνη «λύγισαν» τον ΑΣΚ κόντρα στην ΕΑΠ
Μπάσκετ
21/11/2016 | 09:05

Η κούραση στο 4ο δεκάλεπτο, τα τρίποντα και η άμυνα ζώνης  που εφάρμοσε η ΕΑΠ, λύγισαν τον ΑΣΚ στον αγώνα του στην Πάτρα.

Η ομάδα μας, γνώρισε την ήττα από την ΕΑΠ με 61-48 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η, ωστόσο για 30 λεπτά έπαιξε στα ίσια έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η άμυνα ζώνης που εφάρμοσε η ομάδα της Πάτρας, η κούραση των παικτών του ΑΣΚ, αλλά και η μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα των γηπεδούχων, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ΕΑΠ, η οποία κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Το Σάββατο 26 Νοεμβρίου ο ΑΣΚ θα υποδεχθεί στο Αργοστόλι την Αγυιά.

ΕΑΠ – ΑΣΚ 61-46

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρεστενίτης – Αθανασόπουλος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 21-25, 41-37, 61-46

ΕΑΠ (Λιόνας): Μαγκιώρος 11 (1), Κυριακίδης, Καραμπαμπάς, Τζαβέρδας, Φωτιάδης 10 (2), Σταυρόπουλος 5 (1), Ρέλλας 17 (4), Καλπάκης 2, Δημητρακάκης, Καπετανίδης, Τσουλέας 10 (2), Λαμπρόπουλος 6.

ΑΣΚ (Φίλιππος Ροδόπουλος): Χρηστάτος  3 (1), Βλασσόπουλος, Πέτρου, Μουίκης, Θεοδωράτος 4, Μπαχός 8 (2), Λιάκος 3 (1), Τραυλός, Ακτύπης 11 (1), Καραπέτσας, Βαλλιανάτος 15, Μητρόπουλος 2.

ask

Την Δευτέρα η κλήρωση των εφήβων για την Β’ φάση

Την Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου, θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση των εφήβων στην β΄φάση του Πρωταθλήματος της ΕΠΣΚΙ.

Στο σουτ κρίθηκε η μάχη των παίδων του ΑΣΚ κόντρα στον Ηρακλή Πύργου (εικόνες)

ask

Μετά από μία μεγάλη μάχη στο Αργοστόλι, το παιδικό τμήμα του ΑΣΚ, γνώρισε την ήττα από τον Ηρακλή Πύργου με 49-48.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο μετά από άστοχη επίθεση της ομάδας μας, της οποίας η παρουσία και στην β΄φάση του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ-Η.

Παιδικό 2η αγωνιστική β΄φάσης

ask

ΑΣΚ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΥΡΓΟΥ 48-49

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-9, 27 -22, 35 – 36, 48-49

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βλάχος – Κατηφόρης

ΑΣΚ (Πάνος Ματιάτος): Ρουχωτάς 3, Μανίκας 8, Αναγνωστάκης,  Καββαδίας 5, Κουράκος 11 (2), Δημάτος 4, Βαλλιανάτος 4, Γκαβός 6, Χριστοφοράτος 5, Αλεξανδράτος 2, Κουτροκόης, Κωνσταντάτος.

Παμπαίδες τουρνουά

Την ήττα με 37-27 από την πρώτη ομάδα της Ζακύνθου γνώρισαν οι παμπαίδες του ΑΣΚ στο βοηθητικό της Αμαλιάδας στον πρώτο αγώνα τουρνουά Παμπαίδων.

Διαιτητής : Λαγός

ΑΣΚ (Γιάννης Βουργίδης): Β. Βουργίδης 11, Σταθάτος 6, Λιναρδάτος 4, Φραγκισκάτος 4, Δ. Βουργίδης 2, Καγκάδης, Καπατσώρης, Ρουμπάτης, Πίρα, Νασόπουλος, Τζουγανάτος, Βεζιαριανόπουλος.