Σπουδαία νίκη επί του Απόλλων Πατρών στην παράταση!
Αθλητισμός
05/02/2017 | 10:39

Οι έφηβοι του Αθλητικού Συλλόγου Κεφαλονιά έχουν βαλθεί φέτος να τρελάνουν κόσμο με τις εμφανίσεις τους. Τι κι αν η σημερινή αποστολή στην Πάτρα μετρούσε περισσότερους ασθενείς παίκτες, παρά υγιείς.

Τι και αν 5 μόνο έφηβοι και 4 παίδες αγωνίστηκαν απέναντι σε μια ιστορική ομάδα όπως ο Απόλλων Πατρών στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του final -6.

Πεισμωμένοι από την άδικη ήττα της προηγούμενης εβδομάδας, τα παιδιά της Κεφαλονιάς απέδειξαν ότι αξίζουν τα καλύτερα όταν παλεύουν μέσα στο παρκέ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Και κατάφεραν με σπουδαία εμφάνιση να νικήσουμε με 60-59 (57-57 κ.α.)

Ο αγώνας ξεκίνησε άσχημα για την ομάδα μας καθώς βρέθηκε πίσω από νωρίς στο σκορ με 14-3. Γρήγορα όμως ισορρόπησε το παιχνίδι της και το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Απόλλωνα να προηγείται με 31-26.

Στο 2ο μέρος του παιχνιδιού η εξαιρετική απόδοση της τριάδας Τραυλού, Γιαννάτου, Μουίκη, καθώς και των ” μικρών” Μανίκα, Ρουχωτά, έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με το σκορ να εναλλάσσεται με μικρά προβαδίσματα.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με καλάθι του Απόλλων σχεδόν σε νεκρό χρόνο. Στην παράταση ένα τρίποντο του Γιαννάτου 12″ πριν την λήξη καθόρισε το τελικό σκορ: νίκη με 60-59 και δικαίωση για την υπερπροσπάθεια των νεαρών του Μανώλη Δούλια.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 31-26 45-39, 57-57, 59-60

ΑΣΚ (Μανώλης Δούλιας): Ρουχωτάς, Κουράκος, Γιαννάτος 18 (3), Παγουλάτος 2, Παυλάτος, Χριστοφοράτος, Μουίκης 13, Μανίκας 3 (1), Τραυλός 24.

Την αποστολή συνόδευσε ο έφορος Γιώργος Γιαννάτος.

Επόμενη αγωνιστική στις 11/2/2017 ο ΑΣΚ θα υποδεχθεί  τον Έσπερο στο Αργοστόλι.