Στο δεύτερο εκτός έδρας παιχνίδι, η ομάδα του Κ.Α.Ο. ήταν πιο ανταγωνιστική και πιο έτοιμη
Ήττα του Κεφαλληνιακού από τα Αραχωβίτικα
Αθλητισμός
09/10/2016 | 15:50

Στο δεύτερο εκτός έδρας παιχνίδι, η ομάδα του Κ.Α.Ο. ήταν πιο ανταγωνιστική και πιο έτοιμη. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κ.Α.Ο. ξεκίνησαν δυναμικά στην άμυνα, κλείνοντας καλά τους διαδρόμους, ενώ στην επίθεση χτύπησαν κυρίως μέσα στη ρακέτα και έτσι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με ένα πόντο (12 -13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ είχε πολλές εναλλαγές. Οι παίκτες του Κεφαλληνιακού θα μπορούσαν να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι στο σκορ, αλλά κάποιες βιαστικές επιθέσεις και κακές επιλογές τους έφεραν πίσω στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με μειονέκτημα  τριών πόντων (22 -19). Στο τρίτο δεκάλεπτο ένα κακό ξεκίνημα μαζί με την καλή άμυνα των γηπεδούχων, έφερε ένα σερί 10 – 0 για τους αντίπαλους. Τα λάθη των παικτών του Κ.Α.Ο. σε συνδυασμό με την απειρία της ομάδας, την έφεραν πίσω στο σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (37 – 22). Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου οι αθλητές του Κεφαλληνιακού έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι μειώνοντας στους 10 πόντους, αλλά η κούραση έκανε την εμφάνιση της, φέρνοντας κακές επιλογές. Στο τέλος του παιχνιδιού αγωνίστηκαν και οι πιο μικροί σε ηλικία παίκτες του Κ.Α.Ο., παίρνοντας και αυτοί το βάπτισμα του πυρός. Συγχαρητήρια στους γηπεδούχους για τη νίκη, αλλά και στους αθλητές του Κεφαλληνιακού για την προσπάθεια, το πάθος και τη βελτίωση που έδειξαν. Ραντεβού στο Αργοστόλι το Σαββάτο για τον πρώτο εντός έδρας αγώνα.

Α.Σ. Αραχωβίτικων Ακταίου – Κεφαλληνιακός Α.Ο 55 – 29

(12 – 13, 10 – 6, 15 – 3, 18 – 7)
Α.Σ. Αραχωβίτικων Ακταίου: (Τουβάκης)  Καρυδάκης Ν. 2, Πλέγας Λ. 6 (2), Καρυδάκης Γ. 17, Δογκάλης Π. 2, Μπαράκος Γ. 11, Ανδρουλάκης Σ. 4, Τσουρούλας Π. 2, Φραγκισκάτος Κ., Ανδρουλάκης Θ. 6 (2), Μίχος Ρ. 5

Κεφαλληνικός Α.Ο :(Δαμκαλής Α.) Γασπαράτος Ν. 5(1), Κουταβάς Δ., Δεληκωστόπουλος Π., Παπαδημάτος Μ. 2, Μπλέτσος Γ. 3(1), Βασιλάτος Η. 1, Βασιλάκης Γ. 4, Παπαδημάτος Γ. 4, Βανδώρος Α. 3, Μπλέτσος Δ. 5, Δαναλάτος Γ. 2

kefallhniakos-efhbiko-1 kefallhniakos-efhbiko-2 kefallhniakos-efhbiko-3 kefallhniakos-efhbiko-4 kefallhniakos-efhbiko-5 kefallhniakos-efhbiko-7 kefallhniakos-efhbiko-8 kefallhniakos-efhbiko-9 kefallhniakos-efhbiko-10