Τελέσθηκε χθες ο Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός της Αποδόσεως της Εορτής της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στον Ενοριακό Ναό Υπεραγίας Θεοτόκου Σάμης στη Κεφαλονιά.
Σήμερα γιορτάζει η Σάμη – Λαμπρός Εσπερινός χθες
![](https://ekefalonia.gr/wp-content/uploads/2016/08/14087656_1769157333322501_1735064156_o.jpg)
Εκκλησία
23/08/2016 | 09:26
Του Αντώνη Καγγελάρη
Τελέσθηκε σήμερα (χθες) 23 Αυγούστου ο Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός της Αποδόσεως της Εορτής της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στον Ενοριακό Ναό Υπεραγίας Θεοτόκου Σάμης στη Κεφαλονιά. Στην ακολουθία χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κεφαλληνίας κ. Δημήτριος οποίος εκήρυξε και τον θείο λόγο τονίζοντας την σημασία της εορτής της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο σύγχρονο άνθρωπο αλλά και το ότι η απόδοση μιας εορτής έχει ίση σημασία με αυτή της κυριωνύμου ημέρας.
Συγχαρητήρια αξίζουν και στον προϊστάμενο του Ναού Αρχιμ. π. Παίσιο Παράσχη για την άρτια οργάνωση της Πανηγύρεως.
![eKefalonia](https://ekefalonia.gr/wp-content/uploads/ads/ploutarxos.jpg)
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
23:45
19:45
18:35