Η ομάδα της Κεφαλονιάς παραμένει στην κορυφή
Συνεχίζει πρώτος και αήττητος ο ΑΣΚ [εικόνες]
Αθλητισμός
20/11/2017 | 10:42

O Αθλητικός Σύλλογος Κεφαλονιά ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα, ωστόσο όταν «ζεστάθηκε» δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει και της Δύμης με 83-64 στο Αργοστόλι και να σημειώσει την 7η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 ΕΣΚΑ-Η!

Η ομάδα της Κεφαλονιάς παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας και αήττητη στην κατηγορία. Κόντρα στην Δύμη, ο ΑΣΚ ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 33-34.

Εντούτοις με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου έδειξε να «αφυπνίζεται».

Με 8 σερί πόντους που πήρε από τον Ακτύπη και άλλους 5 από τον Μπαχό, ο ΑΣΚ έκανε ένα σερί 15-0 και μετέτρεψε το 33-34 του ημιχρόνου σε 48-34 στο 25’!

Από εκεί και πέρα όλα πήραν τον δρόμο τους, η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει και έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της στο +23 (74-51) στο 34’.

Το χειροκρότημα από τον κόσμο στο φινάλε, ήταν αποτέλεσμα της προσπάθειας που κατέβαλε η ομάδα της Κεφαλονιάς και των έμπειρων παικτών, αλλά και των νεαρών παικτών αυτής της ομάδας.

*Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της τραγωδίας της Μάνδρας.

ΑΣΚ- ΔΥΜΗ 83-64

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ :Κανελλόπουλος – Τσακιράκη

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18 , 33-34 , 62-46 , 83-64

ΑΣΚ: (Λεωνίδας Παπαδάτος): Βλασσόπουλος, Χουλιαράς 10 (1) , Μουίκης 5 (1) , Γιαννάτος 2 , Χατζής 14 , Μπαχός 19 (5) , Χρηστάτος, Ακτύπης 10 (1), Καραπέτσας 3 (1) , Βαλλιανάτος 8 , Αγγελάτος 2, Τσαπρούνης 10 .

ΑΟ ΔΥΜΗΣ (Ν. Παναγιωταρόπουλος) : Παλισίδης 3 ( 1), Χρηστόπουλος, Παπαζαφείρης, Στεφανόπουλος 2, , Σοφιανός , Χρυσανθακόπουλος 21 (2) , Κεπενός 6 (2) , Δημητρόπουλος 22 (2) , Ζαννής 2 , Δαλαμαρίνης 8.