Τεράστια νίκη για την ομάδα του Ληξουρίου
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη του ΝΕΟΛ επί της Παναχαϊκής
Αθλητισμός
12/12/2017 | 13:01

Με μία τεράστια νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Ν.Ε.Ο.Λ., αφού επιβλήθηκε της Παναχαϊκής σε ένα μεγάλο ντέρμπι με 54-58, χθες το μεσημέρι στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η.
Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, θέλοντας να ελέγξει από την αρχή τον ρυθμό, και προηγήθηκε με 14-16 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου. Στη β’ περίοδο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στο +3 (23-26).
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Ν.Ε.Ο.Λ. κατάφερε, με εκπληκτική άμυνα και εύστοχα τρίποντα, να φθάσει τη διαφορά σε διψήφιες τιμές (29-39 στο 24′ και 36-47 στο 28′), πριν αυτό τελειώσει με 40-48. Στη δ’ και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι, με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και βοήθεια από τον κόσμο τους, προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι και τα κατάφεραν. Μείωσαν 49-51 (33′) και προηγήθηκαν 52-51 (34′). Από το σημείο αυτό ο αγώνας έγινε αρκετά σκληρός με τους παίκτες του Ν.Ε.Ο.Λ., όμως, να μην χάνουν την ψυχραιμία τους. Προηγήθηκαν ξανά με 52-54 (37′) και 54-55 (39′). Στο τελευταίο λεπτό με ψυχραιμία στις βολές και εκπληκτική άμυνα κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη επί μιας ιστορικής ομάδας.

*Με τη νίκη αυτή ο Ν.Ε.Ο.Λ. έφθασε τις 9 σε 10 αγωνιστικές και οδεύει με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής στο Ληξούρι με αντίπαλο τον Αίολο Αγυιάς.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 23-26, 40-48, 54-58

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Πολυδωρόπουλος) : Μασούρας 5(1), Λιβιεράτος 5, Ζαπανιώτης 4, Ζαφειρόπουλος 4, Διαμαντόπουλος 10, Ρέλλας 5, Σαμαράς 7(1), Παπαγεωργίου, Καπερώνης 3, Ξούλος 1, Λεβεντόπουλος, Παλλαδινός 10

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος) : Μπέτι, Παπαγιάννης, Συνοδινός Π. 18(3), Ντούλες, Βεργανελάκης 7, Συνοδινός Χ., Λιάκος 3(1), Σκροπολίθας, Μαρούλης 20, Τρυφωνόπουλος 10, Κλαυδιανός