Πέμπτη σερί νίκη για τον ΝΕΟΛ κόντρα στην Αγυιά Πατρών
Αθλητισμός
04/12/2017 | 18:03

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε, χθες το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο Ληξουρίου, ο Ν.Ε.Ο.Λ. απέναντι στην ομάδα της Αγυιάς Πατρών με 87-64 για την 9η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η.
Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με +13 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου (26-13). Οι φιλοξενούμενοι, αν και παρατάχθηκαν με 7 παίκτες λόγω πολλών απουσιών, κατάφεραν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί για μια ακόμη περίοδο και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 46-37.
Από την αρχή του γ’ δεκαλέπτου και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού ο Ν.Ε.Ο.Λ., με μεγάλη πίεση στην άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση, κατάφερε να πάρει εύκολα ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα με 87-64.
Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έμειναν μόνοι δεύτεροι στη βαθμολογία και πηγαίνουν με ανεβασμένη ψυχολογία στο μεγάλο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής στην Πάτρα την Κυριακή 10/12 με αντίπαλο την Παναχαϊκή.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 46-37, 69-52, 87-64

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Μπέτι 3 (1), Παπαγιάννης 7, Συνοδινός Π. 6 (1), Ντούλες 14 (4), Βεργανελάκης 17 (3), Συνοδινός Χ. 12, Πυλαρινός, Σκροπολίθας, Τρυφωνόπουλος 25, Κλαυδιανός 3 (1), Μουρελάτος.

ΑΓΥΙΑ (Βελλής): Σταύρου 8 (1), Κόλλιας 8, Μπούμπουλης 1, Αποστολόπουλος 20, Καραβάς 7 (1), Αλεξόπουλος 9 (1), Τσιρώνης 11 (1).