ΓΙα το Κύπελλο ΕΠΣΚΙ
Μεγάλη νίκη για τον Παλληξουριακό στον Καραβόμυλο
Ποδοσφαιρο
26/11/2017 | 10:09

Σ’ ένα δυνατό παιχνίδι για το κύπελλο ΕΠΣΚΙ, ο Παλληξουριακός νίκησε απόψε στον Καραβόμυλο τη Σάμη με 3-1 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα του στον περσινό τελικό.
Ο Παλληξουριακός μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και πήρε από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς όμως να κάνει την ευκαιρία που θα έκανε το γκολ. Η Σάμη, καλά στημένη, κρατούσε το μηδέν και προσπαθούσε με τον μοναδικό προωθημένο της τον Γιάννη Αμούργη, να κάνει τη “ζημιά” στον Παλληξουριακό. Κάτι που παρ’ ολίγο να καταφέρει στο 26ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο προαναφερόμενος παίχτης, χάνει κλασική ευκαιρία να κάνει το 1-0. Αμέσως μετά και στην επαναφορά της μπάλας από τον Παλληξουριακό και ενώ καταγράφαμμε την προηγούμενη φάση με τον Γ. Αμούργη, ο διαιτητής σφυρίζει πέναλτι εις βάρος της Σάμης. Συγκεκριμένα ο παίκτης του Παλληξουριακού που δέχεται τη μπάλα, μπαίνει στη περιοχή της Σάμης, συγκρούεται με τον τερματοφύλακα και ο διαιτητής δίνει πέναλτι εις βάρος της Σάμης. Δυστυχώς δεν έχουμε προσωπική άποψη για τη φάση. Αν όμως ήταν όμως πέναλτι, ο διαιτητής θα έπρεπε να δώσει κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Σάμης, σαν τελευταίος παίχτης που ήταν και ενώ ο παίχτης του Παλληξουριακού ήταν σε φάση για γκολ. Το πέναλτι, κτύπησε ο Ζαφειράτος, απόκρουσε ο Φλαμιάτος και στην επαναφορά, ο Ζαφειράτος, έκανε το 0-1. Στη φάση του πέναλτι, τραυματίστηκε στο γόνατο ο τερματοφύλακας της Σάμης Φλαμιάτος, ο οποίος μετά από πέντε περίπου λεπτά, αποχώρησε από το παιχνίδι, τη θέση του κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Κυριάκος Μωραΐτης και στον αγώνα μπήκε αλλαγή ο Μ. Μετάι (δεν υπήρχε δεύτερος τερματοφύλακας για την Σάμη). Το πέναλτι αυτό πυροδότησε έντονες αντιδράσεις εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, χωρίς όμως να δημιουργηθεί τίποτα σοβαρότερο πέρα από τις διαμαρτυρίες.
Το παιχνίδι μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τον Παλληξουριακό να επιτίθεται και τον ΑΟΣ να αμύνεται και να προσπαθεί να κάνει το γκολ. Στο 40ο λεπτό ο Παλληξουριακός κάνει τη πρώτη του αλλαγή. Στη θέση του Βαλεντή Ε, μπήκε ο Μπράντι. Οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-1 στο αποδητήρια και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 46ο λεπτό ο Παλληξουριακός κάνει τη δεύτερη αλλαγή του. Βγαίνει ο Λουλούδας και μπαίνει ο Καππάτος. Η Σάμη μπαίνει πιο ορεξάτη στο γήπεδο και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης και την ελπίδα για κάτι καλλίτερο. Το γκολ όμως έρχεται για τον Παλληξουριακό στο 57ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή του Μπράτι. Δύο λεπτά μετά έρχεται το γκολ για τη Σάμη. Σουτ του Ν. Νικολοβιένη στο δοκάρι, παίρνει το “ριμπάουντ” ο Ν. Μωραΐτης και κάνει το 1-2. Στο 64ο λεπτό αλλαγή για τον Παλληξουριακό, τη θέση του Μπράντι, παίρνει ο Βαλεντής Α. Στο 69ο λεπτό ο Παλληξουριακός με τον Κόμητα κάνει το 1-3, με σουτ έξω από την περιοχή της Σάμης και εκεί τελειώνει ουσιαστικά και το παιχνίδι. Ακολούθησε αλλαγή για τη Σάμη, στη θέση του Γ. Καβαλλιεράτου μπήκε ο Ζαχαράτος. Στο 81ο λεπτό ο Γιάννης Αμούργης, δίνει τη θέση του στον Μάκη Παπαδημάτο και στο 92 ο Μ Μετάι βγαίνει και μπαίνει ο Ε. Μιχαλάτος. Ο αγώνας ήταν ο πρώτος από τους δύο της φάσης των προημιτελικών. Ο επαναληπτικός θα γίνει στο Ληξούρι και δεν έχει οριστεί ακόμα, ημερομηνία διεξαγωγής του.
ΣΑΜΗ: (Κώστας Πίππος), Φλαμιάτος (31 Μετάι), Παπαθεοδορόπουλος, Μωραΐτης Κ., Βιτωράτος, Καβαλλιεράτος (72 Ζαχαράτος), Μωραΐτης Ν., Αμούργης Α., Βλασσόπουλος, Νικολοβιένης, Περιβολάρης, Αμούργης Ι. (81 Παπαδημάτος)
ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ: (Σπύρος Παπαδάτος), Αντωνίου, Αραβαντινός Λ., Πολυδωράτος, Λουλούδας (46 Καππάτος), Λυκούδης, Κόμητας, Βαλέντης Ε. (40 Μπράτι, 65 Βαλεντής Α.), Πολλάκης, Ζαφειράτος, Αντωνάτος Κ., Κοκκόσης.