Ήττα για τον ΝΕΟΛ από τον Προμηθέα στην Πάτρα
Αθλητισμός
06/02/2018 | 12:15

Την τέταρτη ήττα του στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Ν.Ε.Ο.Λ. από τη νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 με 61-57, χθες το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο της Παναχαϊκής στην Πάτρα, στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν 20-12 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου. Στη β’ περίοδο ο Ν.Ε.Ο.Λ. κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση, χωρίς όμως να μπορέσει να μειώσει τη διαφορά (38-30).
Από την αρχή του γ’ δεκαλέπτου, όμως, η ομάδα μας πήρε τα ηνία του παιχνιδιού. Με υποδειγματική άμυνα κατάφερε να φέρει το σκορ σε απόσταση βολής (48-45). Στη δ’ και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (50-52, 34′ και 53-54, 36′), αλλά κάποια επιθετικά λάθη, κυρίως, κόστισαν, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 38-30, 48-45, 61-57

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Κεσαπίδης) : Σανδραμάνης 20 (3), Καφέζας 3 (1), Σωτηρίου 7, Μπαρδάκας 5, Γκάτζιος 5 (1), Καραΐσκος 10, Ερμείδης 9, Πατσαντζόπουλος 2, Δατσιάδης, Κατσουλάκος, Αδαμόπουλος, Μαντζούκας

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Μουρελάτος, Παπαγιάννης 1, Συνοδινός Π. 8 (2), Ντούλες, Βεργανελάκης, Συνοδινός Χ. 6, Αντωνάτος 8 (1), Σκροπολίθας, Λιάκος 3 (1), Μαρούλης 12, Τρυφωνόπουλος 19