Δύσκολη νίκη για το ΝΕΟΛ κόντρα στην Παραλία στα Ροΐτικα
Αθλητισμός
14/11/2017 | 10:58

Με μία δύσκολη νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Ν.Ε.Ο.Λ. Προχθές το μεσημέρι, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ροϊτίκων, επιβλήθηκε της σκληροτράχηλης Ε.Α. Παραλίας με 56-63 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η και έφθασε τις 5 νίκες σε 6 αγώνες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή. Η ομάδα μας προηγήθηκε με 2 πόντους στο τέλος του α’ δεκαλέπτου (14-16) και με 4 στο τέλος του ημιχρόνου (28-32). Από το γ’ δεκάλεπτο ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο (43-45, 30′). Στη δ’ περίοδο οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 2 συνεχόμενα τρίποντα (48-45, 31′), όμως ο Ν.Ε.Ο.Λ. έδειξε χαρακτήρα. Με ένα επιμέρους σερί 0-7 (48-52, 34′) κατάφερε να ξαναπάρει τα ηνία του αγώνα και με όπλο την αμυντική διάθεση των παικτών και την ψυχραιμία στην επίθεση, στα τελευταία λεπτά, έφθασε σε μία σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 28-32, 43-45, 56-63

Ε.Α. ΠΑΡΑΛΙΑΣ (Αναστασόπουλος): Σακελλαρόπουλος 2, Πετούσης 2, Αντωνόπουλος 10 (1), Καλλίγας 14 (3), Αποστολόπουλος, Λαζανάς 6, Χριστοδουλόπουλος 14, Κάψαλος 8 (1), Γεωργιόπουλος

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Παπαγιάννης 2, Συνοδινός Π. 19 (4), Ντούλες 1, Βεργανελάκης 15 (2), Συνοδινός Χ. 5 (1), Λιάκος 1, Σκροπολίθας, Μαρούλης 8, Τρυφωνόπουλος 12, Κλαυδιανός